Nagrody i wyróżnienia

Czytaj więcej...

Świąteczne warsztaty edukacyjne „Las pełen niespodzianek”, Jelenia Góra

   W dniu 9 grudnia 2016r. odbyły się, już po raz szósty, w Ośrodku Edukacji Ekologicznej DZPK Oddział Jelenia Góra świąteczne warsztaty edukacyjne pt. „Las pełen niespodzianek”. Uczestnikami zajęć byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach.
W programie spotkania była prelekcja edukacyjna pt. „Zwierzęta zimą” oraz wykonywanie wianków bożonarodzeniowych. Przy muzyce kolęd i słodkim poczęstunku zorganizowanym przez Oddział Jelenia Góra uczestnicy zajęć wykazali się dużą pomysłowością i zdolnościami artystycznymi w tworzeniu kompozycji świątecznych z naturalnych materiałów leśnych. Prace odbywały się w grupach, które pod koniec zajęć prezentowały efekty swoich działań – powstały cztery piękne, każdy w swoim stylu, wianki świąteczne. Za udział w warsztatach edukacyjnych uczestnicy otrzymali, jako prezenty świąteczne, drobne upominki DZPK.     

Czytaj więcej...

Wąwóz Myśliborski został „królem jesieni” w plebiscycie „TOP 5” Polskiego Radia Wrocław

  Polskie Radio Wrocław zachęcało swoich słuchaczy do udziału w kolejnej edycji plebiscytu „TOP 5”. W tym roku wybierano 5 najbardziej malowniczych obiektów Dolnego Śląska, a jednemu przypadło miano „jesiennego króla”. Do współzawodnictwa stanęły Wąwóz Myśliborski, Ławszowa, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Lasocki Grzbiet i Książański Park Krajobrazowy. Głosowanie rozstrzygnięto 12 listopada br.

Codziennie można było oddać głos. O zwycięstwie zadecydowała nota lub liczba oddanych głosów. System wyliczył średnią z tych dwóch wartości i ustawił lidera na pierwszym miejscu.

Liderem z mianem „króla jesieni” został Wąwóz Myśliborski w Gminie Paszowice, na który zagłosowało 300 osób (średnia 4,3). Na drugim miejscu Muzeum Narodowe we Wrocławiu (123 głosy – średnia 4,1), na trzecim Ławszowa (130 głosów – średnia 4,0), Lasocki Grzbiet (79 głosów – średnia 3,6) i Książański Park Krajobrazowy (70 głosów – średnia 3,5).
 

Konferencja pt. „Borowy Jar - historia i turystyka”, Jelenia Góra

   W dniu 18 listopada 2016r. odbyła się konferencja pt. „Borowy Jar - historia i turystyka” pod patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Pana Marcina Zawiły. Partnerami konferencji byli: Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra, Miasto Jelenia Góra i Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze. Tematem spotkania były zagadnienia dotyczące wartości historycznych i przyrodniczych w połączeniu z walorami krajobrazowymi i możliwością poznania terenu poprzez różne aktywności turystyczne na obszarze Borowego Jaru, jako miejsca rekreacji i wypoczynku oraz bezpośredniego kontaktu z przyrodą w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru.

Czytaj więcej...

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych uczestnikiem Festynu EKOPIKNIK wieńczącego działania Projektu „Dla Doliny Bystrzycy”

   W dniu 15 października 2016 na terenie zabytkowego kompleksu folwarcznego pałacu Aleksandrów i Stajni Samotwór w Parku Krajobrazowym „Dolina Bystrzycy” miała miejsce impreza plenerowa EKOPIKNIK jako podsumowanie działań ekologicznych w Parku Krajobrazowym „Dolina Bystrzycy” prowadzonych od 1 czerwca do 15 października 2016 przez Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Turystyki i Rekreacji Konnej „Szlachetna Półkrew” w ramach Projektu „Dla Doliny Bystrzycy”. Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych na swoim stoisku przeprowadził dla uczestników praktyczne zajęcia edukacyjne: odciskanie tropów dzikich zwierząt i odlewanie ich w gipsie, budowa domków dla pszczołowatych, rozpoznawanie kwiatów oraz owoców krzewów i  drzew dziko rosnących w parkach krajobrazowych a także koło wiedzy przyrodniczej. Zarówno dzieci jak i dorośli uczestniczący w imprezie z dużym zaangażowaniem konstruowali, odciskali, odlewali i rozwiązywali zadania przyrodnicze. Mieli także możliwość zobaczyć z bliska bielika, wydrę, bobra, dzięcioła dużego i czaplę siwą – preparaty edukacyjne DZPK.

Czytaj więcej...

Akcja edukacyjna 2016 „Ciekawe miejsca, ciekawi ludzie”, Jelenia Góra

   Akcja edukacyjna pt. „Ciekawe miejsca, ciekawi ludzie” to cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra z udziałem zaproszonych gości reprezentujących różne instytucje związane z tematem przyrody. W programie akcji odbyły się w 2016 roku cztery spotkania edukacyjne, raz na kwartał.

Czytaj więcej...

Kampania „Sprzątnie Świata 2016”, Legnica

    W dniu 30 września 2016 r., Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Legnica zaangażował się w międzynarodową kampanię pn:„Sprzątnie Świata 2016”.
W ramach zorganizowanej akcji, przeprowadzono zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy IV  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Rejmonta w Wysokiej. Dziesięcioosobowa grupa „śmiałków” sprzątała las znajdujący nieopodal Bazy Edukacji Przyrodniczej Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie, tylko w ciągu jednej godziny zebrali 23 worki odpadów o pojemności 60 litrów, wśród których na szczególną uwagę zasługują: stelaż od materaca, damska torebka, parasolka, para butów, koszula, plastikowe żołnierzyki, damska biżuteria, plastikowy wąż, latarka i wiele innych. Zebrane odpady zostały posegregowane i przeniesione do pojemników miejscowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Uczniowie sprzątali las z dużym zapałem oraz zaangażowaniem, za co serdecznie dziękuję:
Zastępca Dyrektor DZPK O/Legnica Marek Cieślak.

Czytaj więcej...

DOLNOŚLĄSKIE ŚWIĘTO MIODU I WINA w PRZEMKOWIE już PO RAZ SIEDEMNASTY

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, w dniach 24 - 25 września 2016 roku  uczestniczył w XVII edycji  Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina w Przemkowie.

Święto Miodu w Przemkowie, na stałe wpisało się w kalendarz imprez Dolnego Śląska i oczywiście już od 17–u lat uczestniczymy w dwudniowych spotkaniach z pszczelarzami oraz społeczeństwem naszego regionu, a przede wszystkim uzyskujemy możliwość realizacji i kontynuacji programu edukacji przyrodniczej, wśród wszystkich zainteresowanych – odwiedzających specjalistyczne – edukacyjne stoiska DZPK Wrocław.

Czytaj więcej...

DZPK na happeningu rowerowym w Świebodzicach

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Wałbrzych po raz kolejny uczestniczył w imprezie rowerowej organizowanej corocznie przez Urząd Miasta w Świebodzicach.
Tegoroczny happening odbył się w poniedziałek 26 września. Impreza ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku wśród najmłodszych, szczególnie że okolice Świebodzic i Książańskiego Parku Krajobrazowego obfitują w piękne trasy rowerowe. Poza atrakcjami typowo rowerowymi, jak wspólny przejazd ulicami miasta, znakowanie rowerów przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Świebodzicach i zmagania w różnorodnych konkursach sprawnościowych dla cyklistów, impreza oferowała szereg atrakcji towarzyszących.

Czytaj więcej...

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych kolejny raz na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych po raz kolejny prezentował swoje stoisko podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W tym roku w dniach 10-11 września 2016 w ramach Parku Wiedzy inaugurującego XIX DFN rozstawiliśmy liczne eksponaty.

Czytaj więcej...