Rehabilitacjia dzikich zwierząt

Miło nam poinformować, iż podopieczni naszego Ośrodka Rehabilitacji dzikich zwierząt prowadzonego na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu - 2 bociany białe, były widziane na zbiorowym noclegowisku w Rumuni oraz w Bułgarii.


Nasz ośrodek rehabilitacji co roku przyjmuje w okresie wiosenno-letnim kilkanaście piskląt i tzw. podlotów. W roku 2013 trafiły do nas 4 pisklęta bocianów białych, które zostały przez nas odchowane, a drugiego sierpnia zaobrączkowane. Każdy bocian dostał obrączkę z wytłoczonym, skróconym adresem centrali obrączkowania oraz indywidualny kod literowo- cyfrowy. Dzięki takiej obrączce można śledzić dalsze losy każdego ptaka.

 

Informacje o bocianach uzyskaliśmy dzięki Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, która pełni rolę jedynej w Polsce Krajowej Centrali obrączkowania ptaków.


Bociany odleciały z naszego Ośrodka w Myśliborzu 22 sierpnia 2013 r. a 6 dni później jeden z podopiecznych był widziany w Bułgarii oddalonej o 1226km, drugi zaś w Rumunii oddalonej  o 1390 km.


Obecnie w Ośrodku w Myśliborzu przebywa 1 bocian biały  oraz 3 puszczyki, które czekają na zaobrączkowanie, a gdy będą gotowe, odlecą do naturalnego środowiska.                                               


Jeśli zobaczą Państwo któregoś z naszych bocianów będziemy wdzięczni za informacje: numery obrączek "PLG 5P826" "PLG 5P827" "PLG 5P828" oraz "PLG 5P829". Informacje o zaobserwowaniu zaoobrączkowanych ptakach można również przekazać Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.