„Wielki Dzień Pszczół”, Przemków

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, w dniu 8 sierpnia 2016 r., wspólnie z PZW Koło Nr: 30 w Przemkowie, zorganizował i przeprowadził zajęcia edukacyjno-promocyjne w ramach obchodów IV edycji OGÓLNOPOLSKIEGO WIELKIEGO DNIA PSZCZÓŁ.
Liczne atrakcje zorganizowano na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, z których skorzystało ponad 100 osób w tym 65-o dzieci z Miejskiego Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie, a także dzieci i młodzież z Jakubowa Lubińskiego, Piotrowic, Przemkowa i kilkoro dzieci z Londynu.
Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja i prelekcja pana Stanisława Rekuta – właściciela „Pasieki MAJA” z miejscowości Krępa k/Przemkowa, który prowadzi działalność pszczelarską już od 1977 r. Profesjonalnie przedstawił wiele ciekawostek o pszczołach, rodzajach miodu i ich właściwościach, sprzęcie i narzędziach używanych w pszczelarstwie i bartnictwie oraz o produktach pszczelich, a także aspekty apiterapii.
Pięknie zaprezentowano rodzinę pszczelą, której życie i zachowania – dzieci mogły obserwować „na żywo” – w sposób całkowicie bezpieczny.

Z niezwykłym zainteresowaniem uczestniczyły dzieci w zadaniach – grze terenowej na 5-u stanowiskach, gdzie poznawały rośliny miododajne – rodzime i inwazyjne, budowały domki dla pszczół, tworzyły samodzielnie miejsca przyjazne dla pszczół oraz przyswajali sobie zagrożenia i skutki spowodowane wypalaniem traw.
W grze terenowej pt: „Zrób miejsce pszczołom” wg scenariusza Spółki Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A. uczestniczyło 9-ć zespołów po 6-7 osób każdy, uzyskując bardzo wysoką punktację.
Wszyscy uczestnicy Akcji otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci kompletów szkolno-dydaktycznych, oleju lnianego, „bomb” nasiennych oraz licznych gadżetów DZPK Wrocław.
Końcowym akcentem akcji „Wielki Dzień Pszczół” był poczęstunek i wspólne ognisko.
W akcję czynnie włączył się Zarząd Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Legnica – Koło nr: 30 z Przemkowa, za co Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu pan Piotr Śnigucki składa serdeczne podziękowanie.