Akcja edukacyjna 2016 „Ciekawe miejsca, ciekawi ludzie”, Jelenia Góra

   Akcja edukacyjna pt. „Ciekawe miejsca, ciekawi ludzie” to cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra z udziałem zaproszonych gości reprezentujących różne instytucje związane z tematem przyrody. W programie akcji odbyły się w 2016 roku cztery spotkania edukacyjne, raz na kwartał.


Tereny parków krajobrazowych charakteryzują się licznymi ciekawymi miejscami zarówno pod względem przyrodniczym, historyczno-kulturowym, jak i turystycznym. Celem akcji jest przybliżenie uczestnikom spotkań – dzieciom i młodzieży praktycznych zagadnień i procesów przyrodniczych oraz aktywnych form spędzania wolnego czasu w zgodzie z przyrodą, poprzez prezentacje i opowieści przedstawicieli różnych instytucji bezpośredni i pośrednio związanych z ochroną przyrody, ekologią i działaniami realizowanymi na obszarze parków krajobrazowych.
I spotkanie pt. „Odkrywcy tajemnic Jeleniej Góry” odbyło się 15.03.2016r. jako zajęcia terenowe na obszarze miasta Jeleniej Góry z udziałem Przewodnika Sudeckiego p. Ewy Bednarek. Uczestnikami spotkania byli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze. Spacer po jeleniogórskiej centrum dotyczył najważniejszych miejsce i wydarzeń historycznych związanych z miastem. W drugiej części zajęć przeprowadzona została gra terenowa z podziałem na grupy, polegająca na rozwiązywaniu zadań w oparciu o zdobyte informacje i materiały na temat parków krajobrazowych zlokalizowanych w pobliżu Jeleniej Góry. 
II spotkanie pt. „Tajemnice szkła kryształowego” odbyło się 10.06.2016r. we współpracy z Hutą Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach i udziałem jej pracownika p. Gracjana Kielijańskiego. Uczestnikami zajęć byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 z Jeleniej Góry. Podczas spotkania zaprezentowano informacje dotyczące historii i technologii produkcji szkła kryształowego, a w części praktycznej uczestnikom zajęć pokazano poszczególne etapy całego skomplikowanego i czasochłonnego procesu wytwarzania szkła w hali produkcyjnej.  
III spotkanie pt. „Ptaki Rudawskiego Parku Krajobrazowego” odbyło się 29.09.2016r. w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze z udziałem p. Bożeny Gramsz, pracownika muzeum, ornitologa i wieloletniego badacza awifauny Sudetów Zachodnich. W spotkaniu udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Jeleniej Górze. Zajęcia podzielone były na dwa etapy – pierwszy dotyczący prezentacji różnych gatunków ptaków m.in. tych możliwych do zobaczenia na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego i drugi związany ze zwiedzaniem muzeum i wystawy ornitologicznej pt. „Barwny świat ptaków”. 
IV spotkanie pt. „Z meteorologią na TY” odbyło się 18.10.2016r. w Stacji SHM Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze z udziałem meteorologa p. Anny Waldon-Jedlińskiej. Uczestnikami spotkania byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze. Tematem zajęć była działalność IMGW, praca meteorologa i obserwacje meteorologiczne. Uczniowie dowiedzieli się jakie przyrządy znajdują się na ogródku meteorologicznym oraz w jaki sposób wykonuje się pomiary deszczu, temperatury, powietrza czy zachmurzenia nieba.Zajęcia edukacyjne nt. produkcji szkła kryształowego


Zajęcia edukacyjne nt. różnych gatunków ptaków i ich rozpoznawania


Zajęcia edukacyjne nt. meteorologii i pomiarów różnych czynników pogody