Z życia Naszych podopiecznych, Myślibórz

   Już kolejny rok w Naszym Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt zimowały bociany białe (Ciconia ciconia). Tym razem schronienie znalazło 16 ptaków tego gatunku.

Większość bocianów, które mogły być wypuszczone, otrzymały obrączki w roku 2016. Tylko jeden bocian, który trafił do Nas na początku roku został zaobrączkowany w kwietniu. Ptaki były wprawdzie zdrowe, jednak osłabione i pewnie dlatego nie odleciały na zimowisko. Na początku kwietnia tego roku wypuściliśmy 5 bocianów. Chcielibyśmy serdecznie podziękować zespołowi ornitologów - obrączkarzy ODRA z Wrocławia, za nieocenioną pomoc w oznaczaniu Naszych podopiecznych – w szczególności Gosi Pietkiewicz i Hani Szwiertni.

Dużo dzieje się również w samej wolierze, gdzie mieszkają boćki z trwałymi uszkodzeniami, które uniemożliwiają im opuszczenie Ośrodka. Jedna para zbudowała gniazdo już w marcu, a pod koniec miesiąca samica zniosła 2 jajka. Inne boćki również poczuły wiosnę – kolejna para także rozpoczęła budowę gniazda. Należy zaznaczyć, że opiekun ptaków stanął przed nie lada wyzwaniem, ponieważ musi dostarczać codziennie materiał na gniazdo. Woliera jest zamknięta - ptaki nie mogą naturalnie zbierać budulca.

Mamy także kolejny news! Po raz pierwszy, odkąd powstał Ośrodek, trzech jajek doczekały się również myszołowy zwyczajne (Buteo buteo). Oznacza to, że ptaki czują się bezpiecznie. Kto wie - może jeszcze u naszych sów pojawi się potomstwo ? Trzymamy kciuki!

Sporządziła: Katarzyna Buczak