Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy maj 2017


Zaproszenie

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa
na organizowany w dniu 26 maja 2017 r.

SZKOLNY MYŚLIBORSKI
FESTYN PRZYRODNICZY
MAJ  2017

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych w ramach organizowanej IV edycji WARSZTATÓW PLENEROWYCH pt. „Spotkania z przyrodą w parkach krajobrazowych Dolnego Śląska”, informuje, że w dniu 26 maja 2017 r. od godz. 10:00  w miejscowości Myślibórz koło Jawora (Parking „Słoneczna Łąka”) odbędzie się impreza zamknięta pt. „Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy – maj 2017”.

Serdecznie zapraszamy


Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych DZPK Wrocław prowadzi edukację ekologiczno-przyrodniczą w formie całorocznych i bezpłatnych zajęć na terenie 12 parków krajobrazowych Dolnego Śląska. Grupy docelowe obejmują: dzieci przedszkolne, dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną, licealną, studentów i dorosłych.
Już po raz IV do udziału w imprezie  zaproszone zostały najaktywniejsze szkoły z Dolnego Śląska, które w ramach zadania pt. „Całoroczna edukacja ekologiczna i krajoznawcza realizowana przez DZPK Wrocław w roku 2017” uczestniczyły w zajęciach ekologicznych  w ośrodkach edukacyjnych Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Propozycja uczestnictwa w warsztatach skierowana została również do szkół, które wcześniej nie korzystały z oferty edukacyjnej DZPK. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu.
Do realizacji imprezy zaangażowani zostali pracownicy DZPK, którzy na co dzień opiekują się 12 parkami krajobrazowymi położonymi na Dolnym Śląsku. Ich zadaniem będzie organizacja i pomoc  w sprawnym przebiegu święta oraz warsztatów przewidzianych na około 350 osób. Uczestnicy festynu przyrodniczego podzieleni zostaną na grupy i wraz z opiekunami poruszać się będą po przygotowanych leśnych ścieżkach rozwiązując zadania konkursowe, które obejmują m.in. zagadnienia przyrodnicze, artystyczne oraz sprawnościowe. Stanowiska zadaniowe położone będą na terenie nadleśnictwa Jawor  w zróżnicowanym hipsometrycznie terenie (wzgórze Rataj-350m n.p.m., „Wąwóz Myśliborski”, „Skałka Elfów”- 350m n.p.m.), na terenie gminy Paszowice (Słoneczna Łąka - parking) a także na terenie ośrodka dydaktycznego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu.
Na uczestników festynu czeka mnóstwo zabawy podczas rozwiązywania zadań i łamigłówek. Organizatorzy przygotowali m.in. ekologiczne wyzwania pod tajemniczymi nazwami jak: „Wyścig gąsienic, Kopce kreta, Złap obiadek,  Latające klejnoty, Kula zgadula czy Kłujący komputer”. Dla fascynatów przyrody przygotowano różne podchwytliwe konkursy, ujęte formie zabawowej m.in. „Leśne koło wiedzy, Odgadywanie przysłów, rozpoznawanie drzew, zwierząt chronionych i głosów zwierząt”. Dla wysportowanych i cierpliwych uczestników opracowano zadania i gry zręcznościowe np. „Wyścigi gąsienic, Pracowite pszczółki, Grzeczne dzieci segregują śmieci, Wędrówka ścieżką zmysłów, Skoki żab w workach, oraz Rozpoznawanie skał i minerałów w prawdziwym wulkanie”. Dla poszukiwaczy przygód przygotowano zadaniowy „Bieg patrolowy”. Podczas myśliborskiej ekologicznej majówki prezentowane będzie formikarium oraz żyjące  w nim mrówki. Będziemy mogli samodzielnie zmontować budki dla nietoperzy oraz zwiedzić stałą ekspozycję pt. „Chełmy nasz wspólny dom” w CEEiK w Myśliborzu. Zapoznamy się z pracą i narzędziami archeologa podczas wykonywania prac poszukiwawczych. Poznamy warsztaty dawnych rzemieślników m.in. młynarza, gdzie będziemy mielić zboże kamiennymi żarnami i piec podpłomyki, czy tkacza, który pokaże nam jak wyplatać materiał z włóczki czy filcować wełnę. Nauczymy się posługiwać kołem garncarskim, lepić naczynia z gliny oraz je glazurować.

Młodzież podczas festynu będzie mogła skosztować różnych gatunków miodów, wypieczonych i gorących podpłomyków oraz prażonego popcornu.
Organizatorzy zapewniają podczas trwania festynu ciepłe posiłki i napoje przy wspólnym ognisku oraz słodkie przekąski.Wyniki końcowe zostaną ogłoszone na podstawie  sumy osiągniętych punktów za wykonanie poszczególnych zadań.  Zakończenie i podsumowanie rywalizacji międzyszkolnej oraz wręczenie nagród odbędzie się o godz. 15:00.
Za I miejsce organizator ufundował dwudniowy pobyt
w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra”
w Myśliborzu a także krajobrazową wycieczkę autokarową po Parku Krajobrazowym „Chełmy” wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.


Za II miejsce organizator jako nagrodę ufundował dwudniowy pobyt
w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra”
w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.Za III miejsce organizator ufundował jednodniowy pobyt
w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra”
w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.


Ponadto, dla szkół uczestniczących w warsztatach jako nagrody zostaną wręczone wydawnictwa albumowe i naukowe o tematyce przyrodniczej.
 
Dla uczczenia już IV edycji „Szkolnego Myśliborskiego Festynu Przyrodniczego – maj 2017” zostaną wybite i przekazane wszystkim uczestnikom spotkania metalowe, pamiątkowe monety tzw. „Chełmiaki”.

Miejsce i czas rozpoczęcia festynu:

Myślibórz, koło Jawora - PARKING SŁONECZNA ŁĄKA
26 maj 2017 r. godz. 10:00

Kontakt:
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Puszczykowska 10, Wrocław 50-559
Tel. 71 364 27 58  (pn.-pt. 8:00-16:00)


Serdecznie Państwa zapraszamy
Organizatorzy