Wrzosowiska Przemkowski PK

   Zapraszamy do odwiedzania malowniczo kwitnących wrzosowisk oraz wydm śródlądowych, położonych na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.
Na Dolnym Śląsku znajdują się ogromne połacie porośnięte tą piękną krzewinką.
WRZOSOWISKA występujące w Przemkowskim Parku Krajobrazowym zostały objęte ochroną prawną w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 Specjalny Obszar Ochronny (SOO) pn.: „Wrzosowisko Przemkowskie” o powierzchni 6 663,7 ha. Obejmuje teren dawnego poligonu wojskowego, gdzie wskutek wylesienia ukształtowały się rzadko spotykane w tym regionie biocenozy: rozległe wrzosowisko oraz wydmy śródlądowe. W pobliżu wrzosowisk znajdują się bunkry poradzieckie. Obecnie jest to miejsce zimowania wielu gatunków nietoperzy, a wszystko razem położone jest w największym zwartym kompleksie leśnym w Polsce – Bory Dolnośląskie.

Najlepiej wybrać się do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego i na teren wrzosowisk, na przełomie sierpnia i września. Kwitnące wrzosy są tak piękne o tej porze roku, że zapierają dech w piersi. Wielu fotografów – amatorów i profesjonalistów przyjeżdża każdego roku na wrzosowiska, aby uchwycić na niejednym kadrze ich niepowtarzalne piękno. Pszczelarze, już w sierpniu ustawiają przy wrzosowiskach swoje pasieki, a pszczoły zajmują się produkcją „EUROPEJSKIEGO” miodu wrzosowego w Borach Dolnośląskich, który rozporządzeniem nr 483/2008, z dnia 30 maja 2008 roku, opublikowanym w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej” został wpisany na „Listę Produktów Tradycyjnych” – chronionych prawem Unii Europejskiej. Miód wrzosowy ma barwę bursztynowo-herbacianą - przed skrystalizowaniem, a żółto-pomarańczową - po skrystalizowaniu, co odróżnia go od innych miodów. Konsystencję gęstej, galaretowatej cieczy (żelu). Krystalizuje się średnioziarniście. W smaku nie jest nazbyt słodki, wyczuwalna lekka goryczka, o silnym zapachu wrzosu. Zawartość pyłku wrzosowego w tym miodzie nie może być mniejsza niż 50% i takie parametry miodu są w stanie uzyskać tylko pszczelarze mający pasieki w Borach Dolnośląskich, szczególnie na „Wrzosowisku Przemkowskim”, gdzie występują również wyjątkowe gatunki roślin o atlantyckim typie zasięgu. Ze względu na antyseptyczne właściwości, po miód wrzosowy warto sięgnąć w stanach zapalnych jamy ustnej, schorzeniach układu moczowego, czy kamienicy nerkowej i zapaleniu jelit. Wybierając się na wrzosowiska warto zaopatrzyć się w darmową aplikacje na telefon z mapą Lasów Państwowych, na której naniesiono oznaczenia oddziałów leśnych. Numery oddziałów można odszukać na słupkach oddziałowych. Pomocne mogą być oznaczenia dróg pożarowych z numerami zamieszczonymi na kierunkowskazach.

Serdecznie zapraszamy:
Piotr Śnigucki
Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych
Tel. 76 8310 924, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sporządziła: Anna Witrykus