Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, Oddział Legnica – zorganizował w dniu 28 lipca br., na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, wyjątkowy wieczorny spacer.

W spotkaniu uczestniczyli miłośnicy przyrody, poszukiwacze wiedzy o płazach i przyrodzie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy, wśród których liczną grupą były dzieci, spędzili ten wieczór niezwykle interesująco.


Wieczorne spotkanie „Wieczór z płazami ” trwało od godz. 18:00 do godz. 21:00. Rozpoczęło się w  Parku Miejskim, gdzie uczestnicy wykonali broszkę w kształcie żaby, następnie udali się na „żabi szlak” oznaczony zielonym sprayem. Szlak prowadził przez teren rezerwatu przyrody „Łęgi źródliskowe koło Przemkowa”. Zadaniem najmłodszych uczestników było odszukanie wskazówek/strzałek oraz ukrytych wiadomości, które oznaczone były rysunkiem zielonej żaby, ukrytych na trasie „żabiego szlaku”. Przewodnikiem po trasie wędrówki była Pani Anna Witrykus – edukator PPK, która przedstawiła wiele ciekawostek z życia płazów, ich roli w ekosystemie oraz zaprezentowała charakterystyczne gatunki występujące na terenie Parku – odtwarzając ich głosy z  przygotowanych nagrań (audio).

Po dotarciu na teren kompleksu stawów „Kąpielisko” gdzie odbyła się dalsza część spotkania „Wieczoru z płazami”, na uczestników czekali – Pan Marek Cieślak Zastępca Dyrektora DZPK oraz członkowie PZW Koła Wędkarskiego Nr 30 w Przemkowie, którzy przygotowali ognisko.

Jednemu z uczestników, który wykazał się niezwykłym refleksem udało się złapać żabę wodną, dzięki której najmłodsi uczestnicy mogli „namacalnie” poznać cechy budowy płaza. Żabka nie zmieniła się w „księcia z bajki”, tylko wypuszczona przez dzieci, wróciła cała i zdrowa do zbiornika wodnego. Uczestnicy otrzymali publikację pt.: „Płazy i Gady Parków Krajobrazowych Dolnego Śląska”, a  najmłodsi uczestnicy, drobne upominki oraz książeczkę edukacyjną „Poznaj las oczami dziecka”.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy z przygotowanego wcześniej ciasta, wykonali samodzielnie podpłomyki, których pieczenie na ogniskowej patelni było niezwykłą atrakcją. Smak podpłomyków oraz zapach ogniska nad wodami stawów na długo pozostanie w pamięci uczestników wieczornego spotkania z płazami w Przemkowskim Parku Krajobrazowym.

 

Sporządziła Anna Witrykus