JerzykCorocznie do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Myśliborzu przywożone są ptaki, których ludzie często nie potrafią zidentyfikować/rozpoznać bądź mylą z jaskółkami ze względu na podobną sylwetkę i upierzenie.

Dbajmy o jerzyki w naszym otoczeniu, bo to „naturalna broń biologiczna” przeciwko nielubianym przez człowieka komarom, meszkom, a które są pokarmem tych ptaków.

W okresie od czerwca do sierpnia, pojawiają się w Ośrodku Rehabilitacji pisklęta, podloty i osobniki dorosłe słabo rozpoznawalnego wśród ludzi gatunku ptaka jakim jest jerzyk.

Mówi się, że „jerzyk spędza 90% swojego życia w powietrzu”. Często jest on określany mianem króla przestworzy - ponieważ ma długie, sierpowate i ostro zakończone skrzydła. Jego krótki, rozwidlony ogon umożliwia szybki, zwinny lot ptaka. W locie - zdobywa pokarm, pije wodę, zbiera materiał gniazdowy, kopuluje, odpoczywa, śpi. Nogi ptaka są bardzo krótkie i odpowiednio przystosowane do czepiania się pionowych powierzchni, co związane jest z pierwotnym środowiskiem życia jerzyka. Powinniśmy dbać o obecność jerzyków w otoczeniu człowieka, ponieważ w ciągu dnia jeden dorosły jerzyk potrafi zjeść do kilku tysięcy owadów latających, w tym komarów!

Jak postępować kiedy znajdziesz jerzyka?

   Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. jerzyk jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymagającym ochrony czynnej. Warto wiedzieć jak postępować dalej przy znalezieniu jerzyka.

Pierwsza pomoc bezpośrednio po znalezieniu ptaka:

- udaj się do weterynarza, który obejrzy ptaka i oceni jego stan, zważy go,

- umieść ptaka w kartonowym zamykanym pudełku (np. po butach), nigdy w klatce!

- jeżeli to tylko możliwe, karm ptaka za pomocą czystej, tępo zakończonej pęsety – wsadzanie palca do dzioba bez poprzedniego gruntownego umycia i dezynfekcji rąk oznacza dla ptaka ryzyko infekcji,

- po każdym karmieniu wymyj i wyparz pęsetę,

- bardzo ważna jest dbałość o czystość i odpowiedni pokarm. Nie należy brać jerzyków w rękę, ponieważ tłuszcz i brud z naszych rąk może pozostać na piórach ptaka, co niekorzystnie wpłynie na ich stan i utrudni mu w przyszłości lot. Powinniśmy o tym pamiętać, zwłaszcza, gdy opiekujemy się pisklęciem, któremu dopiero rosną pióra. Przed każdym karmieniem powinniśmy umyć ręce, a ptaka brać przez chusteczkę lub jakiś materiał,

- wypuszczanie jerzyków: poszukaj otwartej przestrzeni (np. stadion, łąka, boisko), by upadając nie zrobił sobie krzywdy,

- decydując się na wypuszczenie obserwuj warunki pogodowe (kiedy pada i grzmi nie wypuszczaj).

Co jedzą jerzyki?

Jerzyki to stuprocentowi owadożercy. W naturze łowią owady w locie szeroko otwierając dziób. Żywią się drobnymi owadami latającymi. Głównie są to błonkówki, muchówki, chrząszcze, pluskwiaki, motyle i pajęczaki.

Czym możemy karmić jerzyki w warunkach domowych?

Najlepszym pokarmem dla jerzyków są owady, takie jak świerszcze domowe, kubańskie, bananowe (wielkość ok.1,5-2 cm) lub larwy mącznika młynarka. Są dostępne w prawie wszystkich sklepach zoologicznych.

Jeżeli nie masz do nich od razu dostępu skorzystaj z proponowanych wskazówek:

- możesz złapać owady samodzielnie (np. muchy, muszki, szarańczaki, pasikoniki, pająki) na łące, trawniku,

- zapytaj pszczelarzy o larwy trutni (samce pszczół).

Azylanci Ośrodka Rehabilitacji w Myśliborzu.jpg Jerzyk dorosły.jpg pisklę jerzyka.jpg

podloty jerzyka.jpg