Gra terenowa - Poznajemy Parki Krajobrazowe Dolnego ŚląskaOgólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych – święto parków krajobrazowych – w tym roku po raz pierwszy obchodzony w Polsce. Jako datę ustalono drugą sobotę września, która w 2022 roku przypada 10 września.
Park krajobrazowy wg ustawy o ochronie przyrody w Polsce jest jedną z form ochrony przyrody. Obejmuje on obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania i popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.
Na Dolnym Śląsku utworzonych jest 12 parków krajobrazowych. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu przygotował grę terenową pt. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Dolnego Śląska” dla wszystkich miłośników przyrody - zarówno mieszkańców województwa, jak i turystów odwiedzających region dolnośląski. Gra polega na odnalezieniu i odrysowaniu 12 symboli dolnośląskich parków umieszczonych w najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo, historycznie i widokowo miejscach parków krajobrazowych.

Plakat gra terenowa - poznajemy Parki Krajobrazowe Dolnego Śląska

Na Dolnym Śląsku oznaczone są 24 miejsca (dwa miejsca na jeden park), w których znajdują się odciski – płaskie plakietki z wygrawerowanymi logami parków. Każdy uczestnik gry ma do wyboru dwa miejsca w danym parku. Celem gry jest odwiedzenie jednego z tych punktów i odrysowanie odcisku w broszurce do ich zbierania. Broszurka pt. „Gra terenowa – Poznajemy Parki Krajobrazowe Dolnego Śląska” dostępna jest w każdym oddziale Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, jak również w wersji elektronicznej do wydruku we własnym zakresie – plik poniżej. Dla każdego uczestnika gry, po odrysowaniu 12 odcisków z różnymi logami dolnośląskich parków krajobrazowych i dostarczeniu uzupełnionej broszurki do jednego z oddziałów Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych czeka NAGRODA! Nasze oddziały znajdują się we Wrocławiu, Świdnicy, Piotrowicach i Jeleniej Górze. Broszurkę można odebrać także w naszym Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu.

Gra terenowa DZPK trwa do 30 czerwca 2023 roku.
Zapraszamy! Poznaj parki krajobrazowe Dolnego Śląska! Przeżyj fajną przygodę i odwiedź najatrakcyjniejsze miejsca na terenie 12 parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego!

Regulamin gry i niezbędne informacje na temat parków zawarte są w broszurce pt. „Gra terenowa – Poznajemy Parki Krajobrazowe Dolnego Śląska”.

Poniżej link do pobrania broszurki:

Broszurka do zbierania odcisków – „Gra terenowa - Poznajemy Parki Krajobrazowe Dolnego Śląska”.