Dzień jeżaJesienią, a dokładnie w listopadzie obchodzony jest w Polsce Dzień Jeża. Oficjalna data to 10 listopada. Z tej okazji w tym miesiącu zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne dla dzieci w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze. Podczas warsztatów zapoznano uczestników z wieloma ciekawostkami na temat życia jeży i wykonano prace artystyczne.

Dzieci dowiedziały się, że jeże nie żywią się głównie jabłkami, ponieważ ich podstawowym pokarmem są dżdżownice, owady czy ślimaki. Ich charakterystyczną cechą są kolce, które nie służą do noszenia soczystych owoców tylko pełnią bardzo ważna funkcję obronną. Jeden jeż potrafi ich mieć na swoim ciele nawet do 8000, rodzą się jednak z mniejszą ich liczbą. Po intensywnym żerowaniu jesienią, właśnie w listopadzie, gdy temperatura znacznie spada, zagrzebują się w kopcach z liści i patyków, aby przespać niekorzystny okres. Dlatego też trzeba być szczególnie ostrożnym podczas gromadzenia opadłych liści a szczególnie przy ich spalaniu. Sprawdzenie czy w kopczyku nie znajduje się dodatkowy mieszkaniec może uratować mu życie. Natomiast jeżeli chcemy jeszcze bardziej wspomóc kolczastych bywalców naszych ogrodów, można przygotować dla nich specjalny domek, pozwalający na schronienie się podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Na zajęciach każdy z uczestników wykonał własna pracę artystyczną związaną z jeżami – warsztaty polegały na rysowaniu, kolorowaniu i wyklejaniu obrazów jeża, a następnie mogły ją zabrać ze sobą jako pamiątkę ze spotkania przyrodniczego w ośrodku edukacyjnym. Pamiętajmy o jeżach, jako gatunku chronionym, przez cały rok, nie tylko w listopadzie.