Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Legnica – Przemkowski Park Krajobrazowy z ogromną przyjemnością ogłasza wyniki konkursu plastycznego pn.:

„Odpady Przemkowskiego Parku Krajobrazowego nie zaśmiecają, za to ODPADOLUDKI w nim mieszkają - 2021”.

   Konkurs miał na celu propagowanie wśród uczniów postaw proekologicznych, w tym poznanie zasad segregacji odpadów komunalnych, poczucia odpowiedzialności za stan środowiska, upowszechnianie wiedzy na temat Przemkowskiego Park Krajobrazowego - walorów przyrodniczych oraz kulturowych.
Zgodnie z regulaminem i w wyznaczonym terminie, wpłynęło 61 prac plastycznych, z 6-u placówek: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Wysokiej, Szkoły Podstawowej w Parchowie, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie, Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach, Szkoły Podstawowej im. Mariana Falskiego w Radwanicach oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szklarach Dolnych.
Komisja konkursowa w składzie: Marek Cieślak- Z-a Dyrektora DZPK O/Legnica, Mieczysław Kowalski – specjalista DZPK O/Legnica, Anna Witrykus - specjalista DZPK O/Legnica, w dniu 13.12.2021 r., dokonała oceny złożonych prac.

   Celem konkursu było między innymi: inspirowanie i rozwijanie zainteresowań, wyobraźni i zdolności manualnych oraz umiejętności obserwacji zjawisk przyrodniczych i ich opisu.
Na konkurs wpłynęło ponad 53 prace uczniów klas IV-VI Szkół Podstawowych z terenu województwa dolnośląskiego. Prace były wykonane przy użyciu różnych materiałów i technik. Wykorzystane zostały między innymi: kredki, flamastry, bibuła, liście czy drewno. Niektóre prace były bardzo czasochłonne. Wybór laureatów i wyróżnionych nie był łatwy, ponieważ widać było, że uczestnicy konkursu wykazali się nie tylko pomysłowością, ale także zawarli w swoich pracach miłość i szacunek do przyrody. Komisja konkursowa wyłoniła 3 zwycięzców i 4 prace wyróżniła.

Zwycięzcy:
I  miejsce – Vivienne Topolska, SP nr 30 Wrocław
II miejsce – Wiktoria Kula, SP Wojbórz
III miejsce – Eliza Długoszewska, PSP nr 28 Wałbrzych

Wyróżnienia
1. Paulina Pacan, PSP Stanowice
2. Artur Lewandowski, SP nr 71 Wrocław
3. Antoni Lis, SP w Szczytnej
4. Zuzanna Bilińska, SP nr 1 Lwówek Śląski

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.
O sposobie dostarczenia nagród i dyplomów poinformujemy zwycięzców.

Dnia 16 listopada 2021 r. o godzinie 10:00 odbył się I etap-szkolny XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla uczniów szkół z terenu parków krajobrazowych pt. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W poszczególnych szkołach zostały przeprowadzone testy konkursowe. Do konkursu zgłosiło się 894 uczniów z 26 szkół podstawowych z terenu parków krajobrazowych naszego województwa.
Na dzień 15 grudnia 2021 zaplanowany jest kolejny etap–gminny dla szkół, których jest więcej niż jedna, na terenie danej gminy, w tym etapie biorą udział szkoły:

Książański Park Krajobrazowy

Gmina Świebodzice
Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi ze Świebodzic
Szkoła Podstawowa nr 3 ze Świebodzic

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Gmina Milicz
Szkoła Podstawowa w Sułowie
Szkoła Podstawowa we Wróblińcu

Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy

Gmina Wołów
Zespół Szkół Publicznych w Lubiążu
Szkoła Podstawowa nr 2 w Wołowie
Szkoła Podstawowa nr 1 w Wołowie

Park Krajobrazowy Chełmy

Gmina Męcinka
Zespół Szkolno Przedszkolny w Męcince
Zespół Szkolno Przedszkolny w Piotrowicach.

Pozostałe szkoły z uwagi na brak rywalizacji przechodzą bezpośrednio do etapu III parkowego, który przewidziany jest 25 stycznia 2022r.

 

BĄDŹ KREATYWNY!
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych zaprasza do udziału w Konkursie Zimowym:
„POMAGAM DZIKIM ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”


Konkurs przeznaczony jest dla grup zorganizowanych dzieci zamieszkałych na terenie całego Dolnego Śląska, bez ograniczeń wiekowych, do przeprowadzenia w klasie, na kółku przyrodniczym, w placówce opiekuńczo-wychowawczej, podczas ferii na świetlicy, zimowisku, bądź innych formach opieki zorganizowanej.
Wymagana jest pomoc opiekuna grupy. Czas trwania konkursu grudzień 2021 - luty 2022.
Konkurs polega na zaplanowaniu i przeprowadzeniu z dziećmi minimum trzyetapowej

AKCJI POMOCY ZWIERZĘTOM
Stawiamy na kreatywność! Wymyślcie sami jak chcecie pomagać! Liczą się fajne pomysły, dobra organizacja, współpraca i zaangażowanie.

Można na przykład:

    • przeprowadzić „burzę mózgów”, zaangażować dzieci w zbieranie pomysłów na formy pomocy zwierzętom, a także na sposoby pozyskania materiałów bądź funduszy potrzebnych do przeprowadzenia akcji,
    • przeprowadzić zajęcia edukacyjne na temat zimowej pomocy zwierzętom, wykonać gazetkę, plakaty edukacyjne, podjąć działania w internecie,
    • wykonać samodzielnie karmniki, budki schronienia dla ptaków, gryzoni, nietoperzy, kule tłuszczowe dla sikorek itp.,
    • urządzić zbiórkę karmy: dla ptaków, dzików, saren bądź innych zwierząt,
    • w terenie: powiesić karmniki, zbudować schronienia np. hotel dla jeży, wyjść do lasu, żeby wyłożyć zebraną karmę (wskazany kontakt z nadleśnictwem),
    • obserwować efekty podjętych działań, czy zwierzęta chętnie korzystają z wyłożonej karmy, czy zasiedlają schronienia,
    • podjąć inne, ciekawe działania, które sami wymyślicie!

UWAGA! Podczas trwania akcji należy równocześnie sporządzić DOKUMENTACJĘ DZIAŁAŃ  w formie elektronicznej. Może to być np. opis akcji ze zdjęciami, prezentacja, reportaż filmowy. Uwaga: jakość i forma dokumentacji nie podlegają ocenie konkursowej - stanowią jedynie dowód wykonanej przez dzieci pracy. (Prosimy jednak, w miarę możliwości, o szczegółowe opisy akcji, żeby móc dobrze ocenić ilość i jakość pracy włożonej przez dzieci).

Zgłoszenie konkursowe polega na wysłaniu 1.Dokumentacji działań oraz 2. Kart zgłoszeń wszystkich uczestników (formularze kart zgłoszeń poniżej w załącznikach) do dnia 28 lutego 2022 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., (z tytułem e-maila: Konkurs zimowy). Najlepsze akcje zostaną nagrodzone i opublikowane na stronach DZPK. Przewidziane są nagrody rzeczowe w postaci gadżetów DZPK, gier planszowych, upominków, przewodników po parkach krajobrazowych, map itp. Więcej szczegółów w regulaminie oraz u pracownika DZPK: Katarzyna Suchecka, tel. 74 850 88 11, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Obowiązek informacyjny
Regulamin konkursu
Karta zgłoszenia uczestnika niepełnoletniego
Karta zgłoszenia uczestnika pełnoletniego (opiekuna)

  Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra ogłasza wyniki wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. „Pół na pół - las oczami dzieci i dorosłych”. Konkurs miał na celu poznanie i zaprezentowanie różnorodności biologicznej lasów poprzez wykonanie wspólnego rysunku - dziecka i osoby dorosłej - na tej samej kartce, dzieląc ją na pół tak, aby praca tworzyła całość. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania - wpłynęło 1095 prac konkursowych ze 125 szkół województwa dolnośląskiego. Szczególne podziękowania kierujemy dla uczniów Szkoły Podstawowej z Marciszowa, z której przesłanych zostało ogółem 39 prac. Komisja konkursowa, po długich obradach wyłoniła następujących laureatów:

I   miejsce - Szymon Wachowski z mamą Sylwią za pracę „Leśna łąka”
II  miejsce - Zuzanna Popenda z mamą Anną za pracę „Leśna Jerzmanka”
III miejsce - Aleksandra Raj z mamą Żakliną za pracę ,,Obiad po rykowisku w jesiennym lesie" ex aequo Jakub Wachowski z mamą Sylwią za pracę „Zimowy las”

Dolnośląski Zespól Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra ogłasza wyniki konkursu fotograficznego pn. „Przyrodnicze mandale”.

W konkursie wzięło udział 130 uczestników i 134 prace. Komisja konkursowa wyłoniła czterech zwycięzców oraz wyróżniła cztery prace konkursowe.

Zwycięzcy:

I   miejsce - Milena Kujawa

II  miejsce - Karolina Jasińska ex aequo Wojciech Rogala

III miejsce - Krystyna Dynia

Wyróżnieni:

Sandra Lekszycka

Robert Macias

Wiktoria Goniacz

Oliwia Pietkiewicz i Maciej Kamiński

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo serdecznie dziękujemy!

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Wałbrzych ogłasza wyniki konkursu plastycznego „Wakacyjna pocztówka z Parku Krajobrazowego Dolnego Śląska”. Celem konkursu było m.in. rozbudzenie zainteresowania walorami przyrodniczymi, kulturowymi, historycznymi i krajobrazowymi oraz zachęcenie młodego pokolenia do turystyki na terenie Parków Krajobrazowych Dolnego Śląska.
W konkursie wzięło udział 21 prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas I-IV Szkół Podstawowych z terenu Dolnego Śląska. Komisja konkursowa wyłoniła najlepsze prace i przyznała I, II i III miejsce oraz 5 wyróżnień.

Zwycięzcy:
I miejsce – Daria Jadwisieńczak, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Średniej
II miejsce – Oliwia Wyglądacz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Średniej
III miejsce – Julia Tereszkiewicz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Średniej

Wyróżnieni:
1. Anna Wowk, PSP 15 w Wałbrzychu
2. Gabriela Górka, SP nr 8 w Świdnicy
3. Lena Pacanowska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Średniej
4. Maja Kęska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Średniej
5. Emilia Małecka, SP w Mokrzeszowie

XXVII Konkurs fotograficzny
„Chełmy w Obiektywie”

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach przypominają, że zbliża się czas nadsyłania zdjęć na XXVII Konkurs fotograficzny „Chełmy w Obiektywie”.

    •    Pamiętajmy, że Konkurs skierowany jest do wszystkich chętnych.
    •    Zdjęcia będą oceniane przez Komisję w kategorii otwartej wiekowo.
    •    Wyłonione zostaną trzy najlepsze prace, a ich autorzy otrzymają nagrody.

ZAPRASZAMY!

Fotografie należy przekazać w sztywnym opakowaniu i opatrzyć dopiskiem:
Konkurs fotograficzny „Chełmy w obiektywie”
do dnia 3 grudnia 2021 r.
na adres:
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
Oddział Legnica, Myślibórz 11, 59-411 Paszowice
Konkurs fotograficzny „Chełmy w obiektywie”

Regulamin konkursu

Organizatorzy


Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Legnica – Przemkowski Park Krajobrazowy z ogromną przyjemnością ogłasza wyniki konkursu plastycznego  
organizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii- „Dni Krajobrazu - 2021”
pod hasłem:

 „Otwarte Krajobrazy”

 

Konkurs miał na celu poznanie roli człowieka w kształtowaniu  krajobrazu, zwrócenie uwagi na wartość krajobrazu w życiu codziennym, pogłębianie wiedzy na temat Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.
Zgodnie z regulaminem i w wyznaczonym terminie, wpłynęły 83 prace plastyczne, z 6 placówek: Szkoły Podstawowej  im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Wysokiej, Publicznego Przedszkola Nr 1 w Przemkowie, Publicznego Przedszkola Nr 2 w Przemkowie, Publicznego Przedszkola w Gaworzycach.
Komisja konkursowa w składzie: Joanna Więckowska, Zaklina Więckowska, Balladyna Kamińska  – pracownicy  Przemkowskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki oraz Mieczysław Kowalski – specjalista DZPK O/Legnica, w dniu 22.10.2021 r., dokonała oceny prac.