Jezioro Pilchowickie jest najciekawszym turystycznie i krajobrazowo miejscem oraz największym zbiornikiem zaporowym znajdującym się na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Jego powierzchnia wynosi 240 ha, natomiast długość 7 km. Utworzony został przez przegrodzenie rzeki Bóbr zaporą o wysokości 62 m i długości 290 m - jest ona najwyższą kamienną i łukową oraz drugą co do wielkości zaporą w Polsce. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 7,5 MW. Jezioro Pilchowickie razem z Jeziorem Modrym i Jeziorem Wrzeszczyńskim na terenie parku krajobrazowego stanowi system kaskadowy na rzece Bóbr spełniający funkcje przeciwpowodziowe w regionie jeleniogórskim.

Przystanek nr 1 – Wrzeszczyn

Przystanek nr 2 – Fauna

Przystanek nr 3 – Flora

Przystanek nr 4 – Turystyka

Przystanek nr 5 – Geologia i górnictwo

Przystanek nr 6 – Zapora Pilchowicka i elektrownie

Przystanek nr 7 – Jezioro Pilchowickie

Przystanek nr 8 – Walory historyczne i kulturowe


Ścieżka edukacyjna „Jezioro Pilchowickie” składa się z 8 przystanków edukacyjnych zlokalizowanych na trasie niebieskiego szlaku turystycznego przebiegającego zachodnim brzegiem Jeziora Pilchowickiego. Rozpoczyna się ona w miejscowości Wrzeszczyn, przy zaporze i elektrowni wodnej. Następnymi przystankami edukacyjnymi są tablice tematyczne: „Fauna” zlokalizowana koło punktu widokowego „Kapitański Mostek” na wzniesieniu Stanek (350 m n.p.m.), „Flora” zlokalizowana nieopodal drogi do miejscowości Pokrzywnik, „Turystyka” przy drodze prowadzącej na koronę zapory, „Geologia i górnictwo” przy parkingu nad zaporą niedaleko wejścia do nieczynnej sztolni górniczej, „Zapora Pilchowicka i elektrownie” obok kładki na rzece Bóbr w pobliżu elektrowni wodnej, „Jezioro Pilchowickie” przy parkingu na północnym brzegu jeziora oraz „Walory historyczne i kulturowe” zlokalizowane przy stacji kolejowej Pilchowice - Zapora. 
Celem ścieżki edukacyjnej ,,Jezioro Pilchowickie” jest promowanie wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Turysta wędrując ścieżką będzie miał okazję dowiedzieć się m.in.: kiedy i jak powstało Jezioro Pilchowickie, jak działa elektrownia wodna, jakie zwierzęta i rośliny możemy zaobserwować nad Jeziorem Pilchowickim, a także podziwiać bogactwo przyrody nieożywionej i relikty dawnej działalności górniczej.
Dojazd do ścieżki i miejsca parkingowe:
- komunikacja miejska Jelenia Góra – Wrzeszczyn
- samochodem drogą z Jeleniej Góry do Wlenia (przez Siedlęcin i Strzyżowiec) – zjazd na Wrzeszczyn - miejsce postojowe przy przystanku MZK we Wrzeszczynie, ewentualnie zjazd na Pilchowice – miejsce postojowe przy stacji PKP Pilchowice - Zapora lub restauracji przy zaporze

Przystanek nr 1 – Wrzeszczyn

Przystanek nr 2 – Fauna

Przystanek nr 3 – Flora

Przystanek nr 4 – Turystyka

Przystanek nr 5 – Geologia i górnictwo

Przystanek nr 6 – Zapora Pilchowicka i elektrownie
 
Przystanek nr 7 – Jezioro Pilchowickie

Przystanek nr 8 – Walory historyczne i kulturowe


Ścieżka edukacyjna „Jezioro Pilchowickie” powstała w ramach projektu pt. „Ścieżki dydaktyczne i zagospodarowanie turystyczne w parkach krajobrazowych Dolnego Śląska 2015” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.