Ścieżka edukacyjna: „Kolorowe Jeziorka”

Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego to atrakcja turystyczna Gminy Marciszów i Nadleśnictwa Kamienna Góra. Miejsce wyróżnione jako jedno z siedmiu cudów Polski w plebiscycie przeprowadzonym przez National Geographic Traveler w 2011 roku. To miejsce, gdzie wartości charakterystyczne dla parku krajobrazowego są na wyciągnięcie ręki – zarówno przyrodnicze, historyczne  i kulturowe, jak i walory krajobrazowe. Mówi się, że Kolorowe Jeziorka to miejsce magiczne…
Ścieżka edukacyjna składa się z ośmiu nowych tablic informacyjnych umieszczonych na zielonym szlaku od parkingu w Wieściszowicach na szczyt Wielkiej Kopy. Powstała ona w wyniku współpracy jednostek bezpośrednio związanych z terenem Kolorowych Jeziorek tj. Nadleśnictwa Kamienna Góra, Gminy Marciszów, Dzierżawcy terenu Kolorowych Jeziorek oraz Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra. Ścieżka jest uzupełnieniem infrastruktury turystycznej terenu jako miejsca przyjaznego dla edukacji, turystyki i wypoczynku na świeżym powietrzu blisko przyrody. Przejście trasy zajmuje ok. 2 godzin.Przystanek 1 - Żółte Jeziorko


Pierwszym z jeziorek, jakie napotka turysta odwiedzający ten teren jest Żółte Jeziorko. Jest to najmłodsze jeziorko powstałe pośród pokopalnianych hałd, a jego historia wiążę się z historią Purpurowego Jeziorka.
Przystanek 2 - Purpurowe Jeziorko


Powyżej wsi Wieściszowice, na zboczu Wielkiej Kopy znajduje się zagłębienie długości 400 metrów, wypełnione wodą o zabarwieniu silnie czerwonym. Jest to pozostałość po rozpoczętej tu w XVIII w. eksploatacji złoża łupków serycytowych. Zawierały one 26% pirytu. Pierwsza kopalnia głębinowa powstała tu w 1785 roku i nosiła nazwę „Nadzieja”, a złoża które eksploatowała wystarczyły na ok. 100 lat. Porzucone wyrobisko wypełniła woda, którą związki żelaza zabarwiły na kolor czerwony – to tzw. Purpurowe Jeziorko.
Przystanek 3 - Nietoperze


Nietoperze to ciekawa grupa ssaków - jako jedyne są zdolne do aktywnego lotu, a ich nocny tryb życia przyczynił się do powstania wielu mitów i przesądów na ich temat.
Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego występuje 14 spośród wszystkich 25 gatunków obecnych na terenie Polski m.in. nocek duży, którego bardzo często możemy spotkać w pobliskich sztolniach. Jest on jednym z największych krajowych nietoperzy. Żywi się chrząszczami z rodziny biegaczowatych, które zbiera z powierzchni ziemi. Wzdłuż cieków wodnych oraz nad wodami stojącymi żerują nocki rude. Podczas polowania na muchówki zataczają one ciasne pętle tuż nad powierzchnią wody. Widać wtedy kontrast pomiędzy szarobrązowym futrem na grzbiecie i białym lub szarobiałym brzuchem. W ciągu nocy jeden nocek rudy potrafi zjeść 500 komarów. Innym gatunkiem spotykanym na obszarze parku jest gacek szary. Zima to dla nietoperzy bardzo trudny czas. Brakuje pożywienia, więc muszą odlecieć lub zgromadzić zapas tłuszczu i zapaść w zimowy sen tzw. hibernację. Wówczas ich procesy życiowe ulegają znacznemu spowolnieniu. W takim stanie tłuszcz jest spalany na tyle wolno, że wystarcza do wiosny, pod warunkiem, że nietoperz nie będzie zmuszony do wybudzania. Powrócenie do stanu aktywności kosztuje bardzo dużo energii, dlatego każde zbędne przebudzenie stwarza ryzyko, że nietoperz nie dożyje wiosny.
Przystanek 4 - Błękitne Jeziorko


W 1793 roku uruchomiono na tym terenie drugą kopalnię o nazwie „Nowe Szczęście”. Jej wyrobisko położone jest w odległości ok. 700 m powyżej purpurowego jeziorka. Po zamknięciu jej działalności wyrobisko wypełniła woda, której kolor związany jest ze związkiem miedzi – to tzw. Błękitne Jeziorko. W zależności od warunków pogodowych przybiera ono także kolor szmaragdowy.
Przystanek 5 - Zielony Stawek


Ostatnim z kolorowych jeziorek jest Zielony Stawek, który swój kolor zawdzięcza głównie roślinności znajdującej się w dawnym, pokopalnianym zagłębieniu (obecnie są to różne gatunki mchów). Znajdowała się tutaj niegdyś kopalnia o nazwie „Gustaw”. Stanowi on najmniejszy zbiornik wody zasilany wodami opadowymi. Poziom wody i jego wypełnienie uzależnione jest od warunków pogodowych, w związku z czym w okresach suszy może ulec on całkowitemu wyschnięciu.
Przystanek 6 - Gospodarka Leśna


Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego dominuje siedlisko lasu mieszanego górskiego, które zajmując ponad 48% powierzchni leśnej. Znaczny udział mają również siedliska boru mieszanego górskiego (ponad 20% powierzchni) oraz lasu górskiego (niemal 16% powierzchni. Głównymi gatunkami drzew spotkanymi na tym terenie są: świerk, buk, brzoza oraz modrzew. Na obszarze Wieściszowic i Rędzin gospodarka leśna realizowana jest przez Nadleśnictwo Kamienna Góra.
Przystanek 7 - Wielka Kopa


Wielka Kopa położona we wschodniej części Rudaw Janowickich jest jednym z najwyższych wzniesień na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Wraz ze Stróżnikiem (808m n.p.m.) na zachodzie, Mnichami (694m n.p.m.) na północy i Czubatą (705m n.p.m.) na południu tworzą masyw Wielkiej Kopy, który od strony zachodniej oddzielony jest od głównego grzbietu Rudaw Janowickich Przełęczą Rędzińską. Całość masywu odwadniana jest przez prawobrzeżny dopływ Bobru - potok Bystrek i Rędziński Potok oraz potok Mienica. Na szczycie Wielkie Kopy na początku XX wieku postawiono 15m drewnianą wieżę widokową, która zniszczona została po II wojnie światowej. Na szczyt wzniesienia prowadzą dwa szlaki turystyczne – zielony (od strony Wieściszowic) i żółty (od strony Raszowa). Piękny krajobraz można podziwiać z punktu widokowego niedaleko szczytu Wielkiej Kopy, z którego jest panorama na Ciechanowice oraz górę Połom w Wojcieszowie.Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra funkcjonuje jako Oddział Regionalny, a także jako Ośrodek Edukacji Ekologicznej, który prowadzi szeroką działalność edukacyjną i informacyjną nt. ochrony przyrody i parków krajobrazowych.
Organizujemy bezpłatne zajęcia przyrodnicze dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
Oferta edukacyjna dotyczy zajęć stacjonarnych i terenowych na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Bobru oraz ścieżek edukacyjnych utworzonych przez DZPK Oddział Jelenia Góra na w/w terenach. Zapraszamy do kontaktu i współpracy. Realizujemy działania edukacyjne przez cały rok dostosowując program zajęć do pory roku, wieku i zainteresowania uczestników.

Ścieżka edukacyjna „Kolorowe Jeziorka” powstała w ramach współpracy z Nadleśnictwem Kamienna Góra, Gminą Marciszów, Dzierżawcą terenu Kolorowych Jeziorek oraz projektu pt. „Parki krajobrazowe – edukacja i turystyka w zgodzie z przyrodą”  realizowanego przez DZPK Oddział Jelenia Góra i współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.