Akcja sprzątania rzeki Bóbr, Borowy Jar/Jelenia Góra

Rzeka Bóbr przepływająca przez teren Parku Krajobrazowego Doliny Bobru charakteryzuje się licznymi przełomami rzecznymi odsłaniającymi różnorodne i różnowiekowe formacje skalne oraz pięknymi miejscami przyrodniczymi i turystycznymi, w których miło można spędzić czas oraz odpocząć od codziennego zgiełku. Borowy Jar jest jednym z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców Jeleniej Góry i turystów oraz stanowi ważny element edukacyjny podczas zajęć przyrodniczych dla dzieci i młodzieży ALE BARDZO ZAŚMIECONY!!!

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra w dniu 23 maja 2011 roku zorganizował akcję sprzątania rzeki Bóbr na odcinku od Jeleniej Góry do Jeziora Modrego przy schronisku Perła Zachodu w Siedlęcinie. Sprzątanie dotyczyło zarówno brzegu rzeki, jaki i części przybrzeżnej od strony wody, do czego był niezbędny sprzęt i odpowiednio przeszkolone do pracy w takich warunkach osoby. W akcji uczestniczyli przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Jeleniej Górze, Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Jeleniej Górze, Nadleśnictwa Lwówek Śląski, Oddziału PTTK ,,Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Akcję wsparły materiałami rzeczowymi Tauron Ekoenergia, poczęstunkiem Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, zakupem wody mineralnej Urząd Gminy Jeżów Sudecki oraz transportem związanym z wywozem i zagospodarowaniem śmieci Związek Gmin Karkonoskich. BARDZO DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W AKCJI I WSPARCIE.
Podczas słonecznej pogodny grupa prawie 50-osobowa uporządkowała prawostronny brzeg rzeki Bóbr wzdłuż pięknej leśnej trasy turystycznej gromadząc śmieci w 160 workach na śmieci, co łącznie ważyło 1 tonę 200 kg. Ilość śmieci była ogromna i świadczy tylko o naszym podejściu do środowiska. DBAJMY O OTACZAJĄCĄ NAS PRZRODĘ aby takich akcji było jak najmniej, a miejsc czystych na łonie przyrody blisko człowieka jak najwięcej.