Myśliborski Festyn Przyrodniczy – MAJ 2015

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu w dniu 29 maja 2015 r. w godz. 10.00 – 16.00 zorganizował Drugą Edycję Warsztatów Plenerowych – SPOTKANIA Z PRZYRODĄ W PARKACH KRAJOBRAZOWYCH DOLNEGO ŚLĄSKA  - pn.  „Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy – MAJ 2015”.
   Warsztaty zorganizowane zostały w ramach realizacji całorocznej edukacji ekologicznej i krajoznawczej prowadzonej przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych i sfinansowane zostały ze środków WFOŚiGW i DZPK.
   W tym roku warsztaty odbyły się w miejscowości Myślibórz, gmina Paszowice na terenie ośrodka dydaktycznego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” na wzgórzu „Rataj” oraz w „Wąwozie Myśliborskim a także w otoczeniu „Słonecznej Polany” w Myśliborzu.


  Uczniowie klas V-VI ze Szkoły Podstawowej  Nr 80 we Wrocławiu,  Szkoły Podstawowej  Nr 2 z Milicza, Szkoły Podstawowej  Nr 1 z Legnicy, Szkoły Podstawowej  Nr 30 z Wałbrzycha, Szkoły Podstawowej  Nr 3 z Chojnowa oraz Szkoły Podstawowej  Nr 2 z Lwówka Śląskiego wraz z opiekunami  uczestniczyli w licznych pokazach, prezentacjach, a także  zdobywały punkty w różnych konkurencjach – konkursach: wiedzy, sprawnościowych, na strój uczestników warsztatów. W przygotowanym przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych festynie udział wzięło łącznie 350 osób.
   Przeprowadzone przez pracowników DZPK zajęcia, miały charakter edukacyjno – rekreacyjny. W programie przewidziano liczne atrakcje takie jak: zajęcia terenowe, pokazy, prezentacje, konkursy np.: „Leśne koło wiedzy”, „Dopasowanie owoców, kory, drzewa”,  „Odgadywanie przysłów” ,  „Jajo Kolumba”,  „Mały majsterkowicz”,  „Co w stawie pływa?”,  „Połów śmieci”, „Barwy w przyrodzie”,  „Lepienie w glinie”,  „Czerpanie papieru”, „Wełna – filcowanie”, „Tkanie na krosnach”, „Żarna – mielenie zbóż”, „Wypiek podpłomyków”,  „Prażenie ziaren kukurydzy”, „Kret”, „Latające klejnoty”, „Rozpoznawanie głosów zwierząt, ptaków”,  „Ścieżka zmysłów”,  „Skoki żab w workach”,  „Wyścigi gąsienic”,  „Motylarnia”, „Co misie lubią ... najbardziej?”, „Erupcja wulkanu”,  „Bieg patrolowy”,  „Kłujący komputer”, „Warkocze z siana”, „Geologiczne wyprawy”, „Nietoperz-fajny zwierz”, „Ścieżka zmysłów”, „Czyj to trop?”, „Złap obiadek!”
Wszystkim uczestnikom zapewniono bezpłatne zajęcia, poczęstunek w postaci pieczonych kiełbasek na ognisku / grilu, napoje chłodzące i transport uczestników.

Zwycięzcami Drugiej Edycji Warsztatów Plenerowych – SPOTKANIA Z PRZYRODĄ W PARKACH KRAJOBRAZOWYCH DOLNEGO ŚLĄSKA  zostały:

I miejsce - Szkoła Podstawowa  Nr 30 z Wałbrzychu
Nagrodą jest dwudniowy pobyt edukacyjny w CEEiK „Salamandra” w Myśliborzu wraz z wycieczką objazdową po Parku Krajobrazowym CHEŁMY oraz wyróżnienia książkowe.(finansowane wszystkie zajęcia, transport, nocleg i wyżywienie).

II miejsce – Szkoła Podstawowa  Nr 2  z  Lwówka Śląskiego
Nagrodą jest dwudniowy, bezpłatny pobyt edukacyjny w CEEiK „Salamandra” w Myśliborzu oraz wyróżnienia  książkowe.

III miejsce – Szkoła Podstawowa  Nr 2 z Milicza
Nagroda obejmuje jednodniowy, bezpłatny  pobyt w CEEiK „Salamandra” w Myśliborzu oraz wyróżnienia  książkowe.

Zapraszamy szkoły do wzięcia udziału w przyszłym 2016 roku.