Przemkowska Noc Sów 01.04.2017 już za nami

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych - Oddział Legnica, uczestniczył w akcji związanej z ochroną sów na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.
Organizatorzy akcji Nocy Sów: Stowarzyszenie Ptaki Polskie oraz współorganizatorzy: Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Legnica – Przemkowski Park Krajobrazowy; Przemkowski Ośrodek Kultury; Nadleśnictwo Przemków i Koło Przewodników PTTK po Ziemi Przemkowskiej.

Akcję rozpoczęto prezentacją multimedialną Pani Balladyny Kamińskiej w Przemkowskim Ośrodku Kultury, na którą przybyło ponad sześćdziesięciu mniejszych i większych fascynatów nocnych pierzaków. Liczną grupę stanowiły dzieci z turnusu Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie. Przedstawiono gatunki sów występujących w Polsce, ich biologię oraz historię postrzegania tych ptaków od starożytności aż po dzień dzisiejszy, a także wskazano uczestnikom w jaki sposób - każdy może przyczynić się do ochrony sów. Po projekcji filmu Artura Tabora pt. „Sowy Polski”, zrealizowanego i udostępnionego z okazji Nocy Sów w ramach projektu Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych (FWIE), uczestnicy ruszyliśmy w teren. Ze względu na znaczną liczbę amatorów sowiarstwa, podzielono uczestników na dwie grupy. Najmłodsi wyruszyli w teren pod przewodnictwem Pani Anny Witrykus z Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, natomiast druga grupa – zróżnicowana wiekowo – poszukiwała śladów obecności nocnych łowców wraz z Panią Anią Findysz z Nadleśnictwa Przemków. Przedstawiciele rodzaju strzyg (łac. Strix) byli bardzo „przychylni” gdyż usłyszano pohukiwania czterech samczyków i głos ostrzegawczy jednej samiczki puszczyka. Ukoronowaniem wieczoru było wspólne ognisko, przy którym młodzi pasjonaci mogli uczestniczyć w quizie i zdobyć dodatkowe nagrody, m. in. za nauczenie się naśladowania głosu samca puszczyka. Mamy nadzieję, że w Przemkowskim Parku Krajobrazowym „Noc Sów” będzie już wydarzeniem cyklicznym, ponieważ uczestnicy przyznali, że chętnie spotkają się ponownie w przyszłym roku na „Nocy Sów 2018”. Wszystkich uczestników zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszą opowieść z Nocy Sów. Spośród uczestników, którzy do 23 kwietnia 2017 r., prześlą relację z wydarzenia na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz dołączą wypełnione oświadczenie - dostępne na stronie  - zostanie wybranych dziesięciu zwycięzców, którzy otrzymają atrakcyjne nagrody.

Sporządziła: Anna Witrykus.