V edycja Ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół, Przemków

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, w dniu 8 sierpnia 2016 r., wspólnie z Polskim Związkiem Wędkarskim w Przemkowie oraz sojusznikami dzikich zapylaczy z miejscowości Nowy Dwór i Krępa, zorganizował i przeprowadził zajęcia edukacyjne w ramach obchodów V edycji OGÓLNOPOLSKIEGO WIELKIEGO DNIA PSZCZÓŁ. Liczne atrakcje zorganizowano na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, z których skorzystało ponad 120 osób w tym 70-o dzieci z Miejskiego Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie, a także dzieci i młodzież z Jakubowa Lubińskiego, Piotrowic i Przemkowa.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja i prelekcja pana Stanisława Rekuta – właściciela „Pasieki MAJA” z miejscowości Krępa k/Przemkowa, który prowadzi działalność pszczelarską już od 1977 r. Profesjonalnie przedstawił wiele ciekawostek o pszczołach, rodzajach miodu i ich właściwościach, sprzęcie i narzędziach używanych w pszczelarstwie i bartnictwie oraz o produktach pszczelich, a także aspekty związane z apiterapią. Pięknie zaprezentowano rodzinę pszczelą, której życie i zachowania – dzieci mogły obserwować „na żywo” – w sposób całkowicie bezpieczny.
Z niezwykłym zainteresowaniem uczestniczyły dzieci w zadaniach – grze terenowej na 6-u stanowiskach, gdzie poznawały miejsca przyjazne pszczołom, wykonywały zadania tematyczne: pszczoła u dietetyka, wyprawa po pożytek, co zawdzięczamy pszczołom, naturalne dodatki oraz zadania dodatkowe przygotowane przez DZPK: namalowanie loga Wielkiego Dnia Pszczół na plastrach wiąza oraz zabawy sprawnościowe z zakresu ichtiofauny. W grze terenowej 2017 uczestniczyło 7-m zespołów, po 10 -12 osób każdy, uzyskując bardzo wysoką punktację. Wszyscy uczestnicy Akcji otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci kompletów szkolno-dydaktycznych, oraz tegorocznego miodu lipowego z „Pasieki Maja” oraz licznych gadżetów DZPK Wrocław. Końcowym akcentem akcji „Wielki Dzień Pszczół” był poczęstunek i wspólne ognisko.
W akcję czynnie włączył się Zarząd Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Legnica – Koło nr: 30 z Przemkowa oraz liczni wolontariusze, za co Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu pan Piotr Śnigucki składa serdeczne podziękowanie.

Sporządził: Mieczysław Kowalski