Konkurs „Wiedzy przyrodniczo–ekologiczno–wędkarskiej - 2017” pod patronatem Burmistrza Przemkowa

   Po raz pierwszy, w dniu 21 09. 2017 r., XVI finał gminnego konkursu wiedzy przyrodniczej, ekologicznej i wędkarsko-ichtiologicznej, przeprowadzono w plenerze Przemkowskiego Parku Krajobrazowego - nad stawem „Kąpielisko” administrowanym przez Polski Związek Wędkarski Koło nr: 30 w Przemkowie.
Uczestnicy konkursu, zmagania toczyli w trzech kategoriach tematycznych: przyroda, ekologia i wędkarstwo/ichtiologia, zarówno w zakresie teoretycznym jak i praktycznym w konkurencjach sprawnościowych: „Szalone tarło”; rzut do celu techniką spinningową oraz drużynowe łowienie ryb. Wszystkie drużyny złowiły ryby wielu gatunków, w tym, wzdręgi, płocie, okonie i słonecznice. Oczywiście wszystkie złowione ryby, po zważeniu, określeniu gatunku, wymiaru ochronnego, okresu ochronnego i limitu połowu - zostały wypuszczone do zbiornika.

 

Interesujące zmagania, drużyny toczyły podczas konkurencji polegającej na prawidłowym rozsegregowaniu wybranych odpadów komunalnych. W tej konkurencji wykazali się b. dobrą wiedzą praktyczną.
Dużą zainteresowaniem cieszyły się wszystkie konkurencje konkursowe, w tym rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie owoców/nasion/liści/igliwia; test przyrodniczy dotyczący zagadnień ornitologicznych, ichtiofauny oraz form ochrony przyrody.
W konkursie uczestniczyły cztery zespoły reprezentujące placówki szkolne z terenu Gminy Przemków tj: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Przemkowie; Publiczna Szkoła Podstawowa w Wysokiej; Szkoła Podstawowa nr 2 w Przemkowie oraz Reprezentacja Młodzieżowa PZW Koła nr 30 w Przemkowie.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej w Wysokiej, która wykazała się dużą znajomością walorów przyrodniczych Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, a także w konkursie segregacji odpadów - bezbłędnie rozsortowała kilkadziesiąt odpadów powstających w każdym gospodarstwie domowym.
Organizatorzy ufundowali wyjątkowo atrakcyjne nagrody książkowe, puchar za zajęcie pierwszego miejsca i dyplomy dla laureatów
Poziom wiedzy uczestników konkursu, pozytywnie zaskoczył członków komisji konkursowej, składającej się z grona dydaktycznego uczestniczących szkół, przedstawiciela DZPK Wrocław O/Legnica oraz członków Zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego.
Konkurs zakończono spotkaniem integracyjnym przy ognisku. Grupa uczestników  konkursu wiedzy przyrodniczej, ekologicznej i wędkarsko-ichtiologicznej, stanowi trzon młodzieży przygotowującej się do wojewódzkiego etapu konkursu organizowanego przez DZPK Wrocław „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

Sporządził:
Mieczysław Kowalski