Majówka 2018, MyślibórzDolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych w ramach organizowanej już
V edycji WARSZTATÓW PLENEROWYCH pt. „Spotkania z przyrodą w parkach krajobrazowych
Dolnego Śląska”, informuje, że w dniu 25 maja 2018 r. o godz. 10 w miejscowości Myślibórz koło
Jawora (Parking „Słoneczna Łąka”) zorganizował po raz kolejny „Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy – maj 2018”

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych DZPK Wrocław prowadzi edukację ekologicznoprzyrodniczą w formie całorocznych i bezpłatnych zajęć na terenie 12 parków krajobrazowych Dolnego Śląska. Grupy docelowe obejmują: dzieci przedszkolne, dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną, licealną, studentów i dorosłych.


Już po raz V do udziału w imprezie zaproszone zostały najaktywniejsze szkoły z Dolnego Śląska, które w ramach zadania pt. „Całoroczna edukacja ekologiczna i krajoznawcza realizowana przez DZPK Wrocław w roku 2018” uczestniczyły w zajęciach ekologicznych w ośrodkach edukacyjnych Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Propozycja uczestnictwa w warsztatach skierowana została również do szkół, które wcześniej nie korzystały z oferty edukacyjnej DZPK. Są to: Szkoła Podstawowa ze Żmigrodu, Szkoła Podstawowa z Prochowic, Szkoła Podstawowa z Witoszowa Dolnego, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 20/ Szkoła Podstawowa nr 2 z Wrocławia, Szkoła Podstawowa w Ściegnach, Szkoła Podstawowa nr 1 z Przemkowa. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu.
Do realizacji imprezy zaangażowani zostali pracownicy DZPK, którzy na co dzień opiekują się 12 parkami krajobrazowymi położonymi na Dolnym Śląsku. Ich zadaniem była organizacja i pomoc w sprawnym przebiegu święta oraz warsztatów przewidzianych na około 350 osób.
Uczestnicy festynu przyrodniczego podzieleni zostali na grupy i wraz z opiekunami poruszali się po przygotowanych leśnych ścieżkach rozwiązując zadania konkursowe, które obejmowały m.in. zagadnienia przyrodnicze, artystyczne oraz sprawnościowe. Stanowiska zadaniowe położone były na terenie Nadleśnictwa Jawor w zróżnicowanym hipsometrycznie terenie (wzgórze Rataj-350m n.p.m., „Wąwóz Myśliborski”, „Skałka Elfów”- 350m n.p.m.), na terenie gminy Paszowice (Słoneczna Łąka - parking), a także na terenie ośrodka dydaktycznego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”.
Na uczestników festynu czekało mnóstwo zabawy podczas rozwiązywania zadań i łamigłówek. Organizatorzy przygotowali m.in. ekologiczne wyzwania pod tajemniczymi nazwami jak: „Ciasne ale własne”, „Wyścig gąsienic, Kopce kreta, Złap obiadek, Latające klejnoty, Kula zgadula czy Kłujący komputer”. Dla fascynatów przyrody przygotowano różne podchwytliwe konkursy, ujęte w formie zabawowej m.in. „Leśne koło wiedzy, Odgadywanie przysłów, rozpoznawanie drzew, zwierząt chronionych i głosów zwierząt”.
Dla wysportowanych i cierpliwych uczestników opracowano zadania i gry zręcznościowe np. „Wyścigi gąsienic, Majowe tarło, „Grzeczne dzieci segregują śmieci”, „Wędrówka ścieżką zmysłów”, „Skoki żab w workach” oraz „Geologiczne wyprawy w prawdziwym wulkanie”.
Dla poszukiwaczy przygód przygotowano zadaniowy „Bieg patrolowy”.
Podczas myśliborskiej ekologicznej majówki prezentowane było formikarium oraz żyjące w nim mrówki. Młodzież mogła samodzielnie zmontować budki dla nietoperzy i ptaków oraz zwiedzić stałą ekspozycję pt. „Chełmy nasz wspólny dom” w CEEiK w Myśliborzu.
Zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się z pracą i narzędziami archeologa podczas wykonywania prac poszukiwawczych. Uczestniczyli festynu poznali dawne warsztaty rzemieślników m.in. młynarza, gdzie samodzielnie mogli umielić zboże kamiennymi żarnami i piec podpłomyki, czy tkacza, który pokazał jak wyplatać materiał z włóczki czy filcować wełnę. Nauczano również posługiwać się kołem garncarskim, lepić naczynia z gliny oraz je glazurować.
Młodzież podczas festynu mogła skosztować różnych gatunków miodów, wypieczonych i gorących podpłomyków oraz prażonego popcornu. Organizatorzy zapewnili podczas trwania festynu ciepłe posiłki i napoje przy wspólnym ognisku oraz słodkie przekąski. Wyniki konkursu:

I miejsce
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 Z PRZEMKOWA
Organizator ufundował dwudniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu a także krajobrazową wycieczkę autokarową po Parku Krajobrazowym „Chełmy” wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

II miejsce
SZKOŁA PODSTAWOWA Z WITOSZOWA DOLNEGO
Organizator jako nagrodę ufundował dwudniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

III miejsce
SZKOŁA PODSTAWOWA W ŚCIEGNACH
Organizator ufundował jednodniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

Ponadto, dla szkół uczestniczących w warsztatach jako nagrody wręczono wydawnictwa albumowe i naukowe o tematyce przyrodniczej.
Dla uczczenia już V edycji „Szkolnego Myśliborskiego Festynu Przyrodniczego – maj 2018” wybito i przekazano wszystkim uczestnikom spotkania metalowe, pamiątkowe monety tzw. „Chełmiaki”.

Składamy wszystkim uczestnikom podziękowania za udział i trud w przygotowaniu imprezy
Organizatorzy

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Puszczykowska 10, Wrocław 50-559
Tel. 713642758 (pn-pt 8.00-16.00)